České vánoční menu — Houbová polévka, filet se salátem, kuťa

16. 12. 2022  •  AUTOR: PAVEL HNILO  •  FOTOGRAFIE: SIMPLY VEGGIE  •  PROSTORY: CASA LINUM

Máme před sebou svátky vánoční, svátky klidu a pohody. Mnoho lidí si rádo odpočine po předvánočním shonu, mnoho lidí ocení delší volno po těžkém předvánočním zápřahu. A i v poměrně ateistickém Česku jsou křesťanské Vánoce brány velmi vřele a jsou oblíbené. Téměř každý si na Vánocích najde svá pozitiva a užije si je.

Přímo Štědrý den se poté pojí se spoustou různých tradic a řekněme rituálů. A také se ve velkém vaří štědrovečerní večeře. Obejděte 100 českých domů a dozvíte se 100 různých receptur na to nejlepší štědrovečerní menu. Co je ale nejčastěji společné je použití bramborového salátu — ten je podle mě jasný vítěz — a doplňuje ho nejvíce ryba či řízky. Houbová polévka či kyselice jsou obvyklé a jídla z krup mají na Štědrý den své pevně dané místo.

A z těchto vánočních taháků jsme i my složili naše inspirativní vánoční menu. Je však celé veganské, jednoduché a nikterak časově náročné. Prvním chodem je houbová polévka z pravých hřibů. Je to jednoduchá zeleninová polévka rozšířená o sušené houby. Dalo by se říct sázka na jistotu, ale když nic nepodceníte, tak získáte chuťově výraznou polévku, která velmi hezky voní.

Houbová polévka

100 MINUT  •  4 PORCE

V této polévce zúročíte vaši letní a podzimní snahu při hledání hub, ty sušené se perfektně hodí. Čerstvá zelenina, tři základní polévkové druhy, spolu s typickým kořením tuto jednoduchou polévku skvěle dochutí. Sílu jí dodá domácí zeleninový vývar, který můžete mít předpřipravený celoročně.

INGREDIENCE

  • 50 g sušených pravých hub
  • 2 mrkve
  • 1 petržel
  • 3 brambory
  • 1,25 l zeleninového vývaru
  • 3 PL oleje
  • 1 bobkový list
  • 5 kuliček nového koření
  • 2 lžičky kmínu
  • sůl a pepř

POSTUP

  1. Předem alespoň na hodinu si namočíme houby. Šťávu si poté můžeme nechat.
  2. Nasekáme si cibuli nadrobno a zeleninu nakrájíme na drobné kostky. Brambory mohou být větší.
  3. V hrnci si rozpálíme olej a na něm osmahneme cibulku, na ni nasypeme kmín a necháme chvilku pražit.
  4. Houby vyndáme z vody, trochu vymačkáme a vložíme do hrnce.
  5. Do hrnce vsypeme nakrájené mrkev a petržel a chvilku vše restujeme.
  6. Podlijeme vývarem a vložíme do hrnce nové koření, bobkový list a osolíme.
  7. Poté do polévky dáme brambory a vše vaříme přibližně 20 minut.
  8. Před koncem vaření můžeme dochutit vodou z máčených hub, solí a pepřem.
  9. Dovaříme, až dokud nejsou brambory úplně měkké.

Do houbové polévky si můžete na zahuštění dát i nudle, případně obměnit koření a druh hub. Jako u všech jídel z hub je důležité je pořádně provařit či předem aspoň podusit, aby dostatečně změkly. Výslednou chuť můžete ovlivnit i použitou zeleninou. Více mrkve vám polévku udělá sladší, zato použití celeru ji trochu zpikantní.

Hlavní chod o štědrovečerní večeři obstarává Česku tradiční kapr a nebo řízek, a k němu zlatý hřeb, kterým je bramborový salát. Předvánoční diskuse jsou plné toho, jak udělat ten nejlepší bramborový salát a jeho variací je nesčetné množství. Do veganského menu se řízek ani kapr tak úplně nehodí. No hodí se do něj námi otestovaný Fish free fillet. Je to alternativa obalované ryby. A ano, zní to docela nedůvěryhodně, po vlastním otestování však musím říct, že opravdu stojí za to a na vánoční tabuli neudělá vůbec žádnou ostudu.

Filet s bramborovým salátem

50 MINUT  •  4 PORCE

Základem jsou brambory, lepší menší, nanejvýš střední, ať je nemusíte vařit moc dlouho. Jejich množství nepodceňte, protože musíte počítat s tím, že když se salát podaří, tak si s chutí půjdete přidat… několikrát. Najemno nasekaná cibule dodá salátu šmak. Zeleninová směs Moravanka je pro mě od dětství spojená s bramborovým salátem. Je to základní zeleninová směs, jemně pikantní, ale ve sladkokyselém nálevu, takže přináší do salátu všechny potřebné chutě. Rád si do něj pak navíc přidám najemno nakrájené 2-3 sterilované okurky a pár stejně upravených papriček. Kdo má tuto variantu rád, tak si na závěr může salát dochutit pomocí veganské majonézy.

INGREDIENCE

POSTUP

  1. Brambory uvaříme celé a ve slupce, a poté necháme vychladnout.
  2. Nasekáme cibuli najemno a scedíme si zeleninovou směs Moravanka.
  3. Větší kousky jako cibulky či okurky ze směsi si nakrájíme na drobné kostky, totéž uděláme s okurky a papričkami navíc.
  4. Oloupeme brambory a buď pomocí kráječe na brambory nebo šťouchadla je rozmělníme.
  5. Do brambor vsypeme ostatní ingredience, důkladně, ale s citem promícháme, aby se nám brambory úplně nerozpadly.
  6. Při míchání postupně dochucujeme solí a pepřem, případně troškou šťávy ze zeleninové směsi.
  7. Salát necháme odpočinout přikrytý v lednici.
  8. Před podáváním můžeme dochutit veganskou majonézou.
  9. Fish free fillets připravíme dle instrukcí na pánvi.

Filet s bramborovým salátem si každoročně nenechám ujít a věřím, že to tak má spousta z vás. V dnešní době i vegani mají na výběr ze spousty různých filetů, které se dobře hodí k salátu. Nemusíte se tak nijak omezovat a kdy jindy otestovat něco nového, než právě na Vánoce.

Na závěr je potřeba nějaký sladký dezert a nebo sladké jídlo, kterým si tak trochu srovnáme chutě. Tím jídlem může být vánoční kuťa, která je velmi oblíbeným pokrmem ve východoevropské kuchyni. A je to právě vánoční varianta, ze které sváteční nálada přímo voní. Kroupy jsou v Česku oblíbené vánoční jídlo a i když je známý hlavně Houbový kuba, tak i nasladko si určitě najdou k vám cestu. Kombinace vlašských ořechů, jablek a sladkého sušeného ovoce je pak neodolatelná.

Vánoční kuťa

35 MINUT  •  4 PORCE

Ječné kroupy jsou sice často opomíjenou surovinou v kuchyni, mají však v sobě spoustu dobrého. Zmínit můžeme vlákninu, minerály a vitamíny B1 a B6. Vlašské ořechy jsou pro sladká jídla jako stvořené. Ovoce je skvělé nakombinovat čerstvé i sušené. Čerstvé jablko přinese svoji sladkokyselou chuť a šťavnatost. Sušené ovoce zmenšuje potřebu sladidel. Mletý mák do sladkých jídel patří; skvěle se do nich hodí. Sladký datlový sirup je alternativou k medu a slouží pro doslazení pro mlsné jazýčky.

INGREDIENCE

  • 250 g ječných krup
  • 1 PL veganského másla
  • 120 g vlašských ořechů
  • 1 střední jablko
  • 40 g mletého máku
  • 4 PL datlového sirupu
  • sušené meruňky či jiné ovoce
  • špetka soli

POSTUP

  1. Kroupy si namočíme přes noc a na druhý den je vaříme ve stejné vodě přibližně 15 minut nebo dokud nezměknou.
  2. Než se kroupy uvaří, tak si nakrájíme na malé kostky jablko a sušené ovoce. Vlašské ořechy si nasekáme nejemno.
  3. Na pánvi rozpustíme máslo a když je rozpálené, tak na něm jemně orestujeme ořechy.
  4. Na ně na pár vteřin přisypeme mák, promícháme a podlijeme vodou.
  5. Přidáme nakrájené jablko, sušené ovoce a dosladíme datlovým sirupem.
  6. Krátce vše prohřejeme a mícháme, dokud se řádně nespojí.
  7. Do směsi přímo na pánev vmícháme kroupy a důkladně promícháme, aby se pořádně obalily.
  8. Pro zjemnění můžeme přidat ještě trochu veganského másla.

Jedinou záludností na kuti může být, že si připálíte ořechy. Na to dejte pozor. Jinak je to jednoduchý recept ze surovin, které k sobě skvěle sedí a společně se spojí v chutný a sladký závěr vaší štědrovečerní večeře.

Na štědrovečerních jídlech se mi líbí jejich jednoduchost. Nejsou to honosná jídla, která by potřebovala hodiny a hodiny na přípravu. Nejsou to jídla ze superdrahých surovin, které budete mít problém sehnat. Jsou to jídla, která ačkoliv jsou jednoduchá, tak člověk do nich vloží kousek sebe. Právě pro ten jeden okamžik, pro tu jednu večeři. A když to tak udělá každý, tak se pak nelze divit, že opravdu každá rodina má svůj osvědčený recept na bramborový salát nebo houbovou polévku.

A o tom by Vánoce měly být. O tom, co vychází z rodiny a také v ní zůstává. Až usednete k vaší štědrovečerní večeři, tak ať už se inspirujete naším menu nebo si uvaříte to vaše, nejlepší, rodinné. Přejeme vám, ať si to užijete a skvěle si pochutnáte.

Vyzkoušíte i vy veganskou variantu tradičního českého vánočního menu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *