Co se skrývá za naším blahobytem — Cirkusy a zvířecí show

30. 05. 2022  •  AUTOR: PAVEL HNILO  •  FOTOGRAFIE: UNSPLASH.COM, FLICKR.COM

Dělali byste opakovaně něco, co vás děsí a máte z toho strach? Logicky, ne. Lidé mají možnost volby a svobodně se rozhodnou, zda něco takového podstoupí. Spíše ale ne. Zvířata v cirkusech nemají na výběr. Buď udělají, co mají, nebo je stihne tvrdý trest a poté, mimo zraky diváků, ještě tvrdší další “trénink”.

Tygr skákající skrz hořící obruč. Skoro dech beroucí podívaná. Jen kdyby ten tygr před tím jedním úspěšným skokem nemusel téměř doslova projít peklem. Už jen to, že se tygři od přírody bojí ohně, je dostatečný důvod zamyslet se nad tím, jestli tato podívaná je v pořádku. A určitě se tygr tento trik nenaučil sám od sebe, případně za pomoci pouze pamlsků a pohlazení.

Cirkusy, pouliční vystoupení, zvířecí show. Toto všechno je naprosto neospravedlnitelné zneužívání zvířat k lacinému pobavení lidí. Téměř vždy doprovázené náročným výcvikem, životem v naprosto nevyhovujících podmínkách a nebo neúnosným cestováním. Najít něco pozitivního je nemožné, a proto je potřeba se těchto dávno přežitých druhů zábavy definitivně zbavit.

Zvířata v cirkusech ani náhodou nejsou šťastná.  •  Zdroj: flickr.com

Jsou zvířata v cirkusech spokojená?

Často jsou rozhovory s lidmi z cirkusů plné vět typu “Zvířata netýráme, jsou jako naše rodina.”“Jsou zvyklá na cestování a výcvik jim nevadí.” případně “Splňujeme vše, co od nás zákon vyžaduje.” Jistě, že to pravda musí být. Vždyť se z těch zvířat sypou celkem slušné peníze. Realita je mnohdy velmi jiná. Naštěstí Česká republika již má zákon, který toto postupně zatrhne úplně.

Za velmi špatné považuji osobně to, že velmi často jsou cirkusy plné dětí, na které to má negativní vliv. Ty se zároveň, když cirkus dojede na dané místo, kde vystupuje, mohou pohybovat kolem klecí těchto zvířat. Nezřídka kdy se stává, že se lidé od cirkusu volně pohybují po dané lokalitě i se zvířaty a lákají na show. Toto dává velmi špatný příklad dětem v tom, jak by se mělo k divokým zvířatům chovat.

Zvířata v cirkusech prakticky celý rok tráví v malinkatých klecích, které jim neposkytují vůbec žádný komfort. Ven se dostanou výjimečně. Když se dostanou ven, tak se mnohdy stane, že jejich zabezpečení nedostatečné a dochází ke konfliktům se zvědavou veřejností. Na příklad jak se docela nedávno přesvědčila žena tady ve Zlíně. Ta zjistila, že slon vězněný v cirkuse umí být také nebezpečný.

Další a další negativa

Neustálé cestování a převážení zvířatům škodí. Zavřené na malém prostoru, kde jí, vyprazdňují se a spí. Nedostatečně chráněné proti vlivům počasí. Po většinu života stojí na nevhodném tvrdém podkladu, který je zraňuje. Proto jsou také hlavní příčinou úmrtí těchto zvířat artritida a infekce nohou. Což je i vyvrcholením často nízké úrovně veterinární péče. A nejde jenom o fyzické problémy. Zvířata vězněná v tako malých klecích, bez možnosti pořádného a kvalitního vyžití začnou trpět zvířecí duševní poruchou.

Stereotypní chování zvířat žijících v zajetí — Zoochóza. Jistě, většina z nás viděla záběry některé z velkých šelem, jak chodí stále dokola a dokola po své malé kleci. Možná to vypadá zajímavě a taková šelma zblízka budí respekt. No právě toto chování je příznakem této poruchy, kterou takto vězněná zvířata trpí. A například slon je přirozeně zvyklý denně nachodit 20, ale i více kilometrů. Život v cirkuse proto protrpí. Konečným důsledkem zoochózy je obvykle sebepoškozování a jiné sebezničující chování.

Cirkusová zvířata jsou týrána, týrána a týrána už od útlého věku. Bez ohledu na to, jak „humánní“ některé cirkusy říkají, že jsou, žádné divoké zvíře by nemělo trávit svůj život v kleci předváděním triků pro pobavení lidí. Ačkoliv jsme se do nich v minulém článku také trefili, tak zoologické zahrady neustále pracují na zlepšování životních podmínek zvířat. Je proto nepochopitelné, že jsou cirkusy v mnohých zemích na okraji zájmu.

Problémy i tam, kde je nečekáte

I když jsou cirkusy velmi snadným terčem, tak jsou tady i další problematická místa, kde jsou zvířata využívána pro pobavení lidí. A u mnohých byste to ani nečekali. Jedním takovým jsou takzvané Mořské světy. Zábavní atrakce, kde lidé mohou na vlastní oči vidět mořské tvory zblízka. A nejen to. Někteří šťastlivci si na ně i sáhnou při různých zábavných show. Stejně jako tygr skákající ohnivou obručí, tak i delfín proskakující kruhem to nemá vůbec lehké.

Na obrázku vidíte, co je prioritou pro tyto zábavní parky. V první řadě jde o to, aby se vydělalo co nejvíce peněz. Gigantické parkoviště pro maximální počet návštěvníků — označené žlutě. Místo kde žije 9 kosatek jsem označil červeně. Pro srovnání jsem zelenou označil zábavní atrakci nazvanou Jízda po divoké vodě. I ta má větší prioritu, než 9 velkých mořských kytovců. Kytovců, kteří jsou pro ně naneštěstí dost inteligentní na to, aby se naučili zvládat triky, ke kterým je lidé nutí. Ve volné přírodě však denně naplavou průměrně přes 60 km a potápí se do hloubek až 150 metrů, aby si procvičily své lovecké techniky.

Kosatky, delfíni, ale i tučňáci či mroži a mnoho dalších. Ti všichni žijí ve stísněných bazénech. V naprosto nevyhovujících společenstvích, kde mezi těmito zvířaty dochází ke rvačkám a napadání. Jsou nuceni vystupovat několikrát denně a jejich frustrace je tlumena sedativy. Jejich věk dožití je zkrácený a bývají využívání pro vadné rozmnožování, které jejich druhu pouze škodí. Nejde jenom o obrovské zábavní parky známé z filmů. Show s mořskými živočichy je k vidění například i v mnohých aquaparcích.

Tzv. Mořský svět je pro zvířata spíše vězení.  •  Zdroj: flickr.com

Show ze staré doby, ale i moderní

Není to tak dávno co ze světa začali mizet medvědáři, kteří předvádějí pouliční zábavné kousky s medvědem na řetězu. Dodnes je možné setkat se s nimi na Balkáně, případně východoasijských zemích. Pro medvědy je obrovským utrpením stát dlouhodobě na zadních nohách. Tito medvědi jsou navíc prakticky vždy odlovení z volné přírody a nuceni od mladého věku k učení se zábavných kousků. Osobně vnímám jako zásadní rozdíl učit a cvičit nějak zvíře zcela domestikované a často šlechtěné a zvíře z volné přírody.

Opičky jezdící na malinkém kole nebo psi zdánlivě vesele chodící po zadních a dělající různé triky. Králíci tahaní z klobouků a další “kouzelnická” zvířata. Nejsou to jenom výjevy z cirkusů, ale například z akcí pro děti ve školách či kroužcích. Zvířata by v žádném případě neměla sloužit k plytké zábavě a při všech těchto aktivitách zažívají značný nekomfort. A stejně jako u cirkusů, není možné dávat dětem takový příklad chování ke zvířatům. Zvířata nejsou hračka.

Jak jsem zmiňoval výše, tak Česká republika už svůj zákon zásadně omezující cirkusy má. Za to velký dík iniciativě Cirkusy bez zvířat. Nadále je však důležitá osvěta. Lidé musí sami přijít na to, že cirkusy a zábavní parky se zvířaty jsou už jenom reliktem z minulosti. Stejně jako se už pro zábavu v různých freak show nepředvádějí postižení lidé, tak bychom měli dospět k tomu nepředvádět ani zvířata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *