3 jednoduché varianty jak připravit veganské sushi

10. 02. 2023  •  AUTOR: PAVEL HNILO  •  FOTOGRAFIE: SIMPLY VEGGIE  •  PROSTORY: CASA LINUM

Sushi se v průběhu posledních let dokonale zabydlelo i v našich končinách, i když je to stále velmi exotické jídlo. Původně pochází z Japonska, kde je extrémně oblíbené a má spoustu variant. Dá se říct, že kreativitě se meze nekladou a sushi si můžete udělat dle aktuální chuti. A samozřejmě existuje i obrovské množství veganských variant.

Základem sushi je rýže. Ta na sushi je trochu jiná než rýže, kterou používáme například do rizota. Naštěstí rýže vhodná pro přípravu sushi je již zcela běžná v sortimentech našich obchodů, takže ji nemusíte složitě shánět. A rovnou si hned řekneme, jak probíhá její příprava. Kromě samotné sushi rýže budete potřebovat ještě rýžový ocet, cukr a sůl.

Rýži velmi důkladně propláchneme (je to důležité) a v poměru 2 šálky rýže na 2 šálky vody ji zvolna minimálně 15 minut vaříme. Pomoct si můžeme tak, že voda rýži cca o centimetr přesahuje. Sushi rýži niky nesolíme během vaření, nenadzvedáváme poklici a když na dně hrnce vznikne tenká vrstva připálené rýže, tak to nevadí a je to v pořádku. Rýži po odstavení necháme ještě 20 minut přiklopenou “dojít”.

Zatímco se rýže vaří, tak si připravíme směs rýžového octa na dochucení. V kastrolu rozpustíme a spojíme 4 lžíce rýžového octa, 2 lžíce cukru a lžičku soli. Jakmile se dokonale spojí, tak necháme trochu vychladnout. Po uvaření rýže ji v široké míse lehce s touto směsí smícháme tak, abychom ale rýži moc nepoškodili. Toto množství rýže jsme použili i pro následující 3 recepty.

Rajčatové nigiri

25 MINUT  •  2 PORCE

Nigiri sushi je nejspíše nejoblíbenější druh sushi v jeho rodném Japonsku. Je to váleček rýže potřený wasabi pastou a obložený rybou. Jednoduchá kombinace, ve které se dá ryba lehce a vzhledně nahradit rajčetem. O něco lepší je použít oválná rajčata, která mají vhodný tvar oproti kulatým. Uzenou nebo bylinkovou solí nemusíte šetřit, mezi rajčetem a rýži se totiž lehce ztratí.

INGREDIENCE

  • ⅓ z připravené sushi rýže
  • 2 rajčata
  • 2 PL olivového oleje
  • uzená nebo bylinková sůl
  • wasabi pasta

POSTUP

  1. V hrnci dáme vařit vodu a než začne vřít, tak si rajčata na koncích nakrojíme do kříže, ne moc hluboko.
  2. Vložíme rajčata do vroucí vody a počkáme, než se začnou loupat, mezitím si nachystáme studenou vodu do misky.
  3. Jakmile se rajčata začnou ve vroucí vodě loupat, tak je přendáme do studené vody a počkáme, až trochu zchladnou. Poté je opatrně oloupeme, nakrájíme na čtvrtky a vyřízneme jadýrka.
  4. Z předchystané rýže si vytvarujeme oválky a případně ještě upravíme tvar nakrájených rajčat, aby na ně pasovaly.
  5. Rýži potřeme wasabi pastou na místo, kam se položí rajče. Rajčata z jedné strany osolíme a na talíři zakápneme olivovým olejem a necháme chvilku marinovat.
  6. Na rýžové oválky pokládáme rajčata posolenou stranou a malinko přimáčkneme.

Rajčatové nigiri je velmi vzhledné a vypadá opravdu lákavě. Jeho chuť si lehce upravíte množstvím přidané wasabi pasty a množstvím použité ochucené soli. Pokud by vás varianta s rajčetem neuspokojila nebo jen chcete vyzkoušet něco jiného, tak se dá velmi dobře použít i paprika a zajímavá je i kombinace s houbami. Ty mají výraznou chuť a s jejich vzhledem se dá taktéž pohrát.

Druhým a neméně oblíbeným typem sushi, který vám ukážeme, je Maki sushi. Maki je rýžová rolka s náplní zabalená v mořské řase. Základ je vždy stejný, ale čím si maki naplníte, je jen a pouze na vás. Možných variant je nepřeberné množství. My zvolili jednu z těch základnějších — a to s avokádem a mangem. Avokádo je v sushi běžnou surovinou a spolu s mangem vytváří velmi zajímavou a chutnou kombinaci.

Avokádovo-mangové maki

15 MINUT  •  2 PORCE

Pro přípravu budeme potřebovat Nori řasy, které jsou rozdrcené listy mořské řasy, která se následně suší a peče. Kombinace neutrálního avokáda a sladkého manga spolu s wasabi pastou je příjemná a celkově já osobně mám mango ve slaných receptech rád. Na zatočení rolky se nejlépe hodí samozřejmě speciální podložka na rolování sushi, pokud ji nemáte, tak se dá celkem s úspěchem využít třeba bambusové prostírání. Nebo trochu složitěji využít potravinářské fólie.

INGREDIENCE

  • ⅓ z připravené sushi rýže
  • nori řasy
  • 1 avokádo
  • 1 mango
  • wasabi pasta

POSTUP

  1. Avokádo a mango si nakrájíme na tenké pásky. Na stůl si nachystáme podložku na rolování.
  2. Na podložku položíme plátek řasy a na ni naklademe v tenké vrstvě rýži od kraje ke kraji a přibližně do 2/3 délky.
  3. Zhruba uprostřed rýže si uděláme rýhu na ingredience a tu lehce potřeme wasabi pastou.
  4. Do rýhy položíme pásky manga a avokáda, opatrně, ale pevně zatočíme a necháme pár minut odležet. Poté nakrájíme na válečky.

U maki sushi se nebojte experimentovat. Prakticky cokoliv, co se dá nakrájet do požadovaného tvaru, je vhodné pro naplnění této rolky. Můžete si tak užít zajímavé chuťové kombinace ve velikosti jednoho malého kousku sushi.

Posledním receptem, který jsme připravili, jsou tofu rolky s okurkou a mrkví. Jsou balené “opačně” — a to tak, že řasa není na obvodu rolky, ale uvnitř a drží tak ingredience. U tohoto receptu už bude potřeba pánev na opražení tofu, které v rolce bude příjemně křupavé.

Tofu rolky

20 MINUT  •  2 PORCE

Opražené uzené tofu je chuťově skvělé a výborně se doplní s tenkými plátky okurky a mrkve. Sušená cibulka rolku provoní a dodá další chuť. Sezamová semínka můžete použít světlá nebo barevná, záleží na vaší preferenci. Množstvím použité rýže si určíte, zda rolka bude jen tak na chuť či vás více zasytí. Wasabi pastu tentokrát nevtíráme již do rýže, ale použijeme ji až při konzumaci.

INGREDIENCE

  • ⅓ z připravené sushi rýže
  • 1 kostka uzeného tofu
  • 1 mrkev
  • 1 okurka
  • sezamová semínka
  • nori řasy
  • sušená cibule

POSTUP

  1. Tofu nakrájíme na tenké pásky a opražíme na pánvi dokřupava. Mrkev a okurku očistíme a taktéž nakrájíme na tenké pásky.
  2. Na podložku položíme řasu a na ni po celé ploše rozložíme rýži a posypeme sezamovými semínky.
  3. Pomocí podložky otočíme řasou nahoru a zhruba do ⅓ položíme tofu, okurek a mrkev. Lehce posypeme sušenou cibulí.
  4. Sushi zatočíme, necháme chvilku odležet a nakrájíme na kolečka.

K sushi neoddělitelně patří i trojice ingrediencí, které každý, kdo si někdy sushi dal, už viděl. Jsou jimi strouhaný nakládaný zázvor, wasabi pasta a sójová omáčka, které se k sushi přikládají bokem do vlastních misek. Zázvor má většinou vzhled tenkých plátků a pokud si jej nenakládáte sami doma, tak v obchodech je k sehnání v různých variantách od pořádně štiplavého až po více-méně nasládlý. K sushi se přidává jako neutralizátor chuti mezi různými typy.

Sójová omáčka slouží k namočení kousku sushi. Wasabi pasta se do sójové omáčky nemíchá, ale používá se pro potření válečku či vrchu kousku sushi. Wasabi pasta je velmi oblíbenou v japonských a celkově asijských pokrmech. Může se použít v nudlích, polévkách a třeba právě i k sushi. Její sehnání také není nikterak náročné a je výběr z mnoha druhů.

Sushi je skvělá pochoutka a můžete si jím zpestřit třeba blížící se Valentýn. Jeho příprava je zábava a můžete vyzkoušet nepřeberné množství variant. Ačkoliv má v mnohých očích pověst spíše takového lehkého jídla na chuť, nemusí tomu tak být, záleží jen na vás, jaký poměr surovin zvolíte. Kromě skvělého chuťového zážitku je i sushi velmi zdravým pokrmem, takže o důvod více, proč si ho připravit.

Troufnete si i vy na přípravu sushi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *